❤️Vaimse tervise esmaabi teadliku kogukonna arendamine Nõo vallas ❤️
Üksi saab kiiremini, ühiselt jõuame kaugemale!
Sel sügisel esitasime koostöös Nõo Vallavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonnaga projekti Noorte Heaks projektikonkursile ning saime rahastuse vaimse tervise esmaabi teadliku kogukonna arendamiseks Nõo vallas ❤️
Projekti põhifookuses on huvikoolide õpetajatele, noortevaldkonna töötajatele (sh õpetajatele) ja huviringide juhendajatele vaimse tervise esmaabi koolituse korraldamine. Kontaktkoolitus leiab aset kahel päeval 9. ja 16. detsembril 2024. Täpsem päevakava ja koolituse sisukirjeldus registreerumisvormis, mis asub SIIN!
Vaimse tervise probleemid on Eesti ühiskonnas laialt levinud. Igal viiendal (20%) Eesti inimesel on ärevushäire risk ning enam kui veerandil (28%) depressiooni risk, selgub sotsiaalministeeriumi tellimusel Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli aastatel 2020-2022 tehtud rahvastiku vaimse tervise uuringust. Märkimisväärselt suurem risk vaimse tervise probleemide tekkeks on noortel täiskasvanutel.
Nõo vallas toimetavad noortega lisaks põhikoolile noortekeskus, Nõo Spordikool ja Nõo Muusikakool. Toimuvad huviringid ja noortele suunatud sündmused.
Tihti ei oska noor enda probleemi sõnastada ning tal puudub teadmine või julgus abi küsida. Kui loome noortele ja noortega turvalisema füüsilise ja vaimse keskkonna, siis on suurem tõenäosus, et noor leiab oma murele abi enne, kui on hilja. Kahjuks on ka neid juhtumeid meie väikeses kogukonnas, kus abi on hiljaks jäänud.
Antud projekti eesmärgiks on luua teadlik kogukond, kus kõik osapooled on ühises inforuumis, on teadlikud vaimse tervise probleemidest, oskavad neid märgata ning teavad, kuidas probleemi korral käituda.
Projekti põhifookuses oli huvikoolide õpetajatele, noortevaldkonna töötajatele (sh õpetajatele) ja huviringide juhendajatele vaimse tervise esmaabi koolituse korraldamine, mis toimus kahepäevase kontaktkoolitusena detsembri alguses. Olles ise varem vaimse tervise esmaabi veebikoolitustel osalenud, tõdesin, et kontaktkoolitus oli hindamatu väärtusega – see tõi noortega igapäevaselt töötavad inimesed ühte ruumi, ühise eesmärgi nimel arutlema ja silmaringi avardama/tulevikku vaatama.
Lisaks toimusid projekti raames erinevad algatused ja töötoad. Novembri alguses korraldasime haridus- ja kultuurivaldkonna juhtidele turvalisema ruumi ehk safer space metoodikat tutvustav töötoa, kus analüüsisime koos, millised on need väärtused, mida jagame ja kuidas valdkonnas koos toimime. Kõlama jäid märksõnad – ausus, empaatia, abivalmidus, ühised väärtused ja koostöö. Sarnane töötuba on plaanis lähiajal korraldada ka noortele.
Veel enne jõulupühi olid noored koos vanavanematega ja vanavanemad koos lastelastega oodatud põnevasse akrüülivalamise töötuppa, mida juhendas Pilvevalge (tema tegemistega võib tutvuda näiteks instagrami vahendusel).
Akrüülvalamine on stressimaandav kunsti tegevus, mis edendab loomingulist mõtlemist, tõstab enesehinnangut ning annab korraliku saavutustunde! Akrüülvalamine on tuntud ka kui kunstlik kunst, mis on lõbus ja loov viis abstraktse kunsti tegemiseks.
Töötoas valmisid ainulaadsed kunstitaiesed ja oli armas näha vanavanemaid lastelastega koos toimetamas ja ühist aega nautimas.
Üheks põnevaks väljundiks projekti raames oli ka Tartu Kunstikooli dekoraatori eriala õpilase Mariana Otsa praktika raames valminud positiivsete sõnumitega seinamaaling noortekeskuse kaminasaalis.
Kõik tegevused toimusid projekti „Vaimse tervise esmaabi teadliku kogukonna arendamine Nõo vallas“ raames Haridus- ja Noorteameti ja Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusmeetme toel.