Ennetus- ja matkatarkuste laager

Oktoobri alguses kirjutasid noorsootöötajad ja noored ühiselt projekti, et talvevaheajal korraldada laagrit, mille eesmärk on noorte sotsiaalsete oskuste arendamine ja uute teadmiste omandamine ennetustegevuse ja matkatarkuste kaudu.

2. jaanuaril kogunesime noortekeskuses, noorsootöötaja Egle tutvustas meile ‘‘Ole valmis!’’ rakendust ning arutasime, kuidas oma kodudes saaksime valmis olla ootamatuteks olukordadeks. Seejärel tegime kõik koos ettevalmistusi lõunasöögiks, koorisime kartulid ning valmistasime ahjuvormi ahju panekuks ette. Kui vorm oli valmis ja ootas ahju minekut, tuli meile külla Eesti Punane Rist. Õppisime, mida pakkida kaasa oma isiklikku esmaabi kotti, kuidas õigesti siduda lõikehaavu ning mida teha põletushaavade korral. Pärast imemaitsvat lõunasööki tulid meile külla Nõo Priitahtlikust Päästeseltsist Kadi Sarapuu ja Kauri Novikov, kes rääkisid meile väga põhjalikult jääohutusest. Saime teada, et järvejää kohta informatsiooni leiab veebileheküljelt veeohutus.ee ning veekogu peale minnes peavad alati kaleas olema jäänaasklid ja vile.

Matkapäev 3. jaanuaril võtsime suuna Räpina valda, Haudamäe puhkemajja. Seal ootas meid ees jaotelgi ülespanek koostöös noorte kotkaste juhendajatega. Telgi ülespaneku juures oli kõige keerulisem ühe koha peal seismine pingutusnööride hoidmisel. Paigal seistes hakkasid varbad ja sõrmed kiiresti külmetama. Meeskonnatööna saime telgi siiski üpris kiiresti püsti ning see ei olnudki nii raske ülesanne, kui alguses arvasime.

Kui telk oli püsti, viis Haudamäe Puhkemaja peremees meid räätsamatkale imeilusasse Meelva rabasse. Kuigi ilm oli väga külm ja tajutav temperatuur oli -30 kraadi, siis talvine päike paitas meie põski ja matk meeldis kõigile. Tagasi jõudes ootas ees kateloki kasutamise koolitus ning tegime kõik endale nende sees suppi, mida oli hea lõkke ääres istudes süüa. Õhtul tehti meile noorte kotkaste juhendajate poolt ka sidekoolitus, õppisime kuidas kasutada raadiosaatjaid ning praktiseerisime kohe õpitut. Sidepidamine osutus noorte jaoks üllatavalt lõbusaks tegevuseks.

Ülejäänud õhtu möödus metsas mängides, toas soojenedes ja jutustades. Õhtu tipphetk saabus kell 23:00, kui algas öörahu ja suundusime telki. Tajutav temperatuur oli õues -34 kraadi. Jagasime omavahel ära, et ahjuvalve toimub öösel 2 tunni kaupa kahekesi. Noorsootöötajad ja noorkotkaste juhendajad on noorte üle nii uhked, kõik valvasid väga kenasti enda korra ajal ahju ja mitte ükski noor ei põgenenud keset ööd tuppa magama. Saime tõesti väga ekstreemse elamuse võrra rikkamaks.

Hommikul kell 8 ootas meid puhkemajas maitseva hommikupudruga Egle ning saime kõik nautida soojas söömist. Kui asjad kokku pakitud ja puhkemaja koristatud, võtsime suuna Tõrvandi pere- ja noortekeskusesse. Seal ootas meid noorsootöötaja Madara, kes tutvustas enda ruume. Noortele oli päris suur üllatus, et iga noortekeskus näeb nii erinev ja omanäoline välja. Tänasime sealse sooja vastuvõtu eest ning oligi aeg sättida ennast kodu poole.

Olid meeletult ägedad ja erilised 3 päeva noortega. Nagu ütles noortekotkaste esindaja Rene Kildvee, siis nende noortega julgeb 100% uuesti matkama ja telkima minna, ei ole üldse mingit põhjust muretseda. Täname väga ka lapsevanemaid, kes usaldasid oma lapsi nii ekstreemsetes tingimustes meiega metsa tulema.

Laager toimus Tartumaa Noortefondi projektitoetuse toel.

Noorsootöötaja abiga sai kokku pandud ka vahva video, mida saab vaadata SIIT!